Stacje recyklingu

Stacje recyklingu

Każdego dnia tworzymy ogromne ilości odpadów. Nawet sobie z tego nie zdajemy sprawę. Torebki po herbatach, kartoniki lub butelki po mleku, czasem puszka po piwie lub napoju energetyzującym. Resztki z obiadu. To wszystko trafia do kosza na śmieci. Pozbyliśmy się problemu i nie interesuje nas, co dalej się z tym dzieje. A może choć trochę Was to ciekawi? Postaramy się przybliżyć, co się dzieje z odpadami, jaka jest ich dalsza droga.

Kontenery są zabierane przez specjalistyczne pojazdy lub do ich wnętrza opróżniane. Wbrew powszechnym opiniom, śmieciarki nie posiadają jednej komory do której i tak wszystko trafia. Dzięki zastosowaniu komór można łatwo określić, do którego miejsca dane odpady trafią. Rzecz jasna w przypadku opadów mieszanych faktycznie jest to łączone, gdyż nie ma możliwości na jednoznaczne sklasyfikowanie przedmiotów. Śmieciarka swoją zawartość zrzuca na wysypisku, do którego najczęściej przynależy także stacja recyklingu. Sortownie odpadów komunalnych są świetnie zorganizowane. Odpady docierają tam poprzez specjalne systemy taśm. Na wstępie są wyławiane te elementy, które można wyciągnąć automatycznie, czyli przedmioty metalowe. Płyty magnesowe umieszczone nad przesuwającą się taśmą same przyciągają przedmioty metalowe.

Są oczywiście warianty bez tego magnetycznego wyłapywacza, gdyż jak wiadomo taki magnes wywołuje promieniowanie elektromagnetyczne, które nie zostaje obojętne dla zdrowia. W dalszej części selekcja przedmiotów odbywa się najczęściej w sposób manualny. Są osoby odpowiedzialne za poszczególne typy odpadów. Zadaniem jednego zespołu jest wyłuskanie przedmiotów papierowych, inny zespół wyciąga szkło, a jeszcze inny plastik i przedmioty gumowe. Sortownie działają bardzo sprawnie, dzięki czemu udaje się poddać recyklingowi coraz większe ilości odpadów. O ile w roku 2014 udało się poddać recyklingowi 13% odpadów, o tyle dwa lata później odsetek ten wzrósł dwukrotnie, osiągając poziom 26%. Zgodnie z wymogami unijnymi, wszystkie kraje członkowskie mają zwiększyć poziom recyklingu odpadów do 50%. Patrząc na dynamikę wzrostu uważamy, iż jest to jak najbardziej realne w przypadku naszego kraju. Wynika to chociażby ze zmiany przepisów dotyczących gospodarki odpadami, nakładając na ludzi dodatkowe obowiązki związane z segregowaniem śmieci. Niewielki odsetek odpadów jest poddawany procesowi spalenia, co wynika ze złożoności przepisów w zakresie spalania odpadów. Są to głównie odpady, które nie mogą zostać poddane recyklingowi. Wymienić tu należy przede wszystkim odpady medyczne – ze względu na ryzyko epidemiologiczne, muszą one być bezwzględnie spalone.

A co z resztą odpadów, które nie mogą zostać poddane recyklingowi? Dzielimy je na dwie grupy – odpady organiczne trafiają do kompostowni, pozostałe zaś muszą zostać składowane na hałdach i oczekiwać na dalsze decyzje, co się z nimi stanie. Wynika to chociażby z faktu, iż postęp w zakresie recyklingu jest coraz bardziej zauważalny i istnieje szansa, iż odpady, które dziś są nieprzetwarzalne, być może w ciągu kilku lat będzie można przetwarzać i ponownie wykorzystać.

CATEGORIES
Share This
NEWER POST

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )