Prywatny detektyw

Prywatny detektyw

W różnego rodzaju filmach i serialach często widzimy prywatnych detektywów przy pracy. Stosują oni najnowsze rozwiązania technologiczne, podsłuchy, bazują na nagraniach z monitoringu w rozdzielczości niemalże 4K, dzięki którym widać każdy szczegół, nawet to, co odbija się od okularów przeciwsłonecznych osoby stojącej 20 metrów od kamery. Prawie jak CSI. Szkoda tylko, że w znaczący sposób zaburza to obraz prawdziwego działania prywatnych detektywów.

Co może prywatny detektyw?

Uprawnienia detektywa nie są tak rozbudowane jak policjantów, w związku z czym nie mogą korzystać z nazbyt wielu rozwiązań. Podsłuchy? Montowanie nadajników GPS? Takie rozwiązania mogą stosować tylko służby, którą nadano takowe uprawnienia na mocy ustawy. Trzeba więc wiedzieć, że praca prywatnego detektywa to głównie obserwacja tzw. „figurantów”, tj. osób będących w kręgu zainteresowania detektywów. Sporą część pracy wypełnia także tzw. „biały wywiad”, bazujący na ogólnodostępnych danych. Wiele osób nie docenia potencjału tych danych, jednakże dzięki temu można uzyskać całkiem sporo ciekawych danych, które w toku prowadzonych spraw mogą mieć nieraz kluczowe znaczenie. Nie bez znaczenia jest tutaj rola portali społecznościowych. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, ile danych na swój temat udostępniają w sposób nierozważny. Wiadomo – dane te mogą wykorzystywać instytucje publiczne, służby, detektywi, lecz co gorsza – także przestępcy. Weźmy tu na przykład chwaleniem się wyposażenia domu, gdzie się co znajduje, np. duży i drogi telewizor i późniejsza informacja o zagranicznym wyjeździe. Przestępcy mają więc zadanie ułatwione – w domu nikogo nie ma, a jest co stamtąd zabrać.

Wracając do głównego wątku – detektywi mają jasno określone możliwości – zostało to określone ustawą z dnia 6 lipca 2001 r. o usługach detektywistycznych (Dz. U. z 2014 r., poz. 273 z późn. zm.). Jak było to wcześniej wspomniane – prywatny detektyw nie może korzystać z rozwiązań technicznych zastrzeżonych dla służb, nie znaczy to jednak, że technika nie może być jego sprzymierzeńcem. W detektywistyce coraz częściej wykorzystuje się drony. Nagrane z ich pomocą materiały są bardzo przydatne do potwierdzenia lub odrzucenia wstępnej tezy, będącej założeniem prowadzonej sprawy. Detektywi wykorzystują także nowoczesne analizatory danych, które pozwalają z danych znalezionych w sieci wyłuskać to, co będzie dla nich istotne.

Na jakiej płaszczyźnie działają prywatni detektywi?
Większość osób uważa, że detektywi zajmują się tylko znajdowaniem dowodów na zdrady małżonków. W praktyce ten charakter spraw nie stanowi największego odsetka. Są to przede wszystkim poszukiwania osób zaginionych lub poszukiwanych, których organy publiczne mają problem zlokalizować (co wcale nie dziwi ze względu na fakt, ile osób poszukiwanych zostaje zatrzymanych przez przypadek, jak chociażby osoba pracująca jako sprzątacz w areszcie, który miał do odsiedzenia bodajże 8 miesięcy). Na drugim biegunie są sprawy gospodarcze – odnajdywanie skradzionego towaru, odnajdywanie majątku dłużnika czy też działania w ramach tzw. wywiadowni gospodarczych, mających na celu określenie kondycji danego przedsiębiorstwa przed wejściem z nim w współpracę. Wbrew pozorom, wiele firm sprawdza w ten sposób kontrahentów, dzięki czemu mają spore szanse na odsianie tych nierzetelnych.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )