Ogrodzenia

Ogrodzenia

Jeszcze kilkanaście lat temu płot kojarzył się nam z ciągiem drewnianych sztachet, które co kilka sezonów należało ponownie malować, gdyż schodziła z nich farba. Dziś po tamtych płotach zostały tylko wspomnienia. Współczesne płoty to nie zwykłe sztachety, lecz mistrzowskie konstrukcje betonowe lub metalowe, dużo trwalsze od drewnianych, cechujące się również dużo wyższym poziomem estetyki.

Zmieniły się trendy w budowlance, dlatego też i ogrodzenia znacząco się zmieniły. Drewno z racji swojej krótkotrwałej żywotności (znamy przypadki, gdy po 3 latach od montażu płot nie nadawał się już do niczego, gdyż przez wilgoć po prostu gnił), nie jest dobrym materiałem. Stal i beton dobrze znoszą upływ czasu. W przypadku metalu wystarczy odpowiednie zabezpieczenie antykorozyjne, by ogrodzenie metalowe wyglądało świeżo przez wiele lat. Beton natomiast może kruszeć, jednakże ma to miejsce zazwyczaj po 15 latach, chyba, że ogrodzenie było wykonane z gorszego jakościowo betonu, wówczas proces ten może nastąpić dużo szybciej. Tak się niestety kończy nadmierne oszczędzanie.

Jaki więc rodzaj ogrodzenia wybrać? Każdy ma swoje typy, jednakże warto dopasować rodzaj ogrodzenia do nieruchomości, którą będzie okalać. Obiekty handlowe i przemysłowe zazwyczaj osłaniane są panelami betonowymi, dzięki którym nie widać, co się na terenie firmy dzieje. Ogrodzenia betonowe sprawdzają się także w przypadku domów, których właściciele bardzo cenią sobie prywatność i nie chcą, by ktoś w nią ingerował.

Ogrodzenia metalowe doskonale sprawdzają się przy dużych, eleganckich rezydencjach. Pozwalają one na podkreślenie niepowtarzalnego charakteru nieruchomości, uwidaczniając jego szyk. Ogrodzenie niezależnie od tego ,czy jest betonowe czy metalowe, musi spełniać określone funkcje. To przede wszystkim zabezpieczenie swojej nieruchomości przed osobami niepowołanymi. Są rzecz jasna przepisy, które określają, jakiej wysokości mogą być ogrodzenia i czym nie mogą być zakończone, jednakże w ramach norm prawnych można stworzyć ogrodzenie, które będzie zarówno eleganckie, jak i też bezpieczne i zgodne z obowiązującymi przepisami.

Samo ogrodzenie to jednak nie wszystko. Bardzo ważne są także fundamenty tego ogrodzenia. Gdy są one wykonane w sposób niewłaściwy, ogrodzenie może utracić swoje właściwości a w skrajnych przypadkach nawet się przewrócić. Mowa tu o sytuacji, gdy fundamenty są za płytkie i nie zabezpieczają w dostatecznym stopniu stabilności całej konstrukcji. Jest to szczególnie zauważalne przy ogrodzeniach betonowych, które poddawane są działaniu siły wiatru. Podmurówka musi być więc wykonana w sposób odpowiedni do danego typu ogrodzenia.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )