Leczenie uzależnień

Leczenie uzależnień

Problem ludiz uzależnionych w naszym kraju przybiera na sile. Można zauważyć, iż trend ten dotyka coraz to młodsze osoby. Alkoholizm, narkomania, czy też uzależnienia od technologii (tak, to również jest nałóg) to nie tylko problem środowisk patologicznych. Problem ten może tyczyć każdego, zarówno szanowanego lekarza, sędziego, dziennikarza, jak również sprzedawcy w osiedlowym sklepie, pracownika budowy, czy też osoby zajmującej się domem. Mimo, że problem uzależnienia jest widoczny, wiele osób za wszelką cenę wypiera z siebie możliwość, że są one uzależnione. Czy można więc w jakiś sposób takim osobom pomóc?

Leczenie alkoholizmu – jak?

Skupimy się na leczeniu alkoholizmu, gdyż jest to w naszym kraju problem dosyć poważny. Aby móc rozpocząć leczenie, osoba chora (uzależnienie jest chorobą), musi wyrazić na to zgodę. To, że ktoś nie będzie chcał poddać się leczeniu, nie oznacza wcale, że takiego leczenia nie będzie mógł mieć wdrożonego. Istnieją rozwiązania prawne, dzięki którym taka osoba może mieć nakaz odbycia takiego leczenia.Podstawą leczenia osób uzależnionych jest przede wszystkim Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U.2015.1286), jak równie ważne rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie organizacji, kwalifikacji personelu, sposobu funkcjonowania i rodzajów podmiotów leczniczych wykonujących świadczenia stacjonarne i całodobowe oraz ambulatoryjne w sprawowaniu opieki nad uzależnionymi od alkoholu oraz sposobu współdziałania w tym zakresie z instytucjami publicznymi i organizacjami społecznymi (Dz. U. 2012.734). Wiele osób nie wie, ale takie leczenie uzależnień jest darmowe. Warto jednak zwrócić uwagę na dane liczbowe. W roku 2010 leczenie odwykowe od alkoholu podjęło 1405 pacjentów, natomiast w 2016 była to już liczba 1716. Daje to wzrost liczby leczonych o 22%. Czy jest to dużo czy mało? Zdecydowanie dużo. Jest to jednak światełko w tunelu, oznacza tyle, że osoby chcą podjąć leczenia, lub też bliscy tych osób podejmują decyzję, iż trzeba daną osobą do leczenia zmusić. Trzeba jednak mieć świadomość, iż alkoholizm jest chorobą trwałą, z niej się nie wychodzi, może być jednak utrzymany długi okres trzeźwości. Należy w tym miejscu podkreślić, iż osoby uzależnione od alkoholu dosyć szybko wyniszczają swój organizm, przez co statystycznie żyją krócej niż ich rówieśnicy, którzy nie mają problemów alkoholowych.

Dlaczego alkoholizm zabija?

Alkoholizm zabija na wiele różnych sposobów. Może powodować znaczące problemy zdrowotne, z marskością wątroby włącznie. Alkohol, zwłaszcza ten z niepewnego źródła, zanieczyszczony, może powodować wzrost narażenia na chorobę nowotworową, dotykającą zwłaszcza wątroby jak również przewodu pokarmowego.

CATEGORIES
Share This
OLDER POST

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )